Forum www.vettech.fora.pl Strona Główna www.vettech.fora.pl
Technik Weterynarii
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Diagnostyka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.vettech.fora.pl Strona Główna -> Bank wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majka
Administrator



Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 11:58, 21 Sty 2010    Temat postu: Diagnostyka

Badanie przedmiotowe układu krążenia.

Uderzenie koniuszkowe:

Jest to ograniczone wstrząśnienie przedniej pow. klatki piersiowej tuż przed skurczem (maksymalne wypełnienie komór). Zlokalizowane w V przestrzeni międzyżebrowej, nieco do wewnątrz od linii środkowoobojczykowej.
Przemieszczenie :

na lewo: rozstrzeń lewej komory(na lewo i dół), rozstrzeń prawej komory, zrosty opłucnowe i zwłóknienie płuca po stronie lewej, odma i płyn w opłucnej po prawej stronie.

na prawo: dextrocardia, zrosty opłucnowe i zwłóknienie płuca po stronie prawej, odma i płyn w opłucnej po lewej stronie.

na dół: rozedma płuc

ku górze: wzdęcie, wodobrzusze, guzy w j. brzusznej, porażenie n. przeponowego.

Wzmożenie:

Wysiłek fizyczny, emocje, osoby szczupłe, przerost lewego serca, nerwica serca, choroba Graves-Basedo-wa, zatrucie nikotyną, gorączka.

Osłabienie:

Otyłość, obrzęki, rozedma, odma, płyn w opłucnej, płyn w osierdziu

Uderzenie ujemne: skurczowe zaciąganie klatki piersiowej, przyczyną – zrosty osierdziowe

Uderzenie podwójne: wyraz tętna bliźniaczego (pulsus bigeminus) – odmiana tętna niemiarowego, przyczyną – extrasystole.
Tętnienia dodatkowe:

II przestrzeń m. po str. prawej: tętniak aorty, niedomykalność aortalna

II przestrzeń m. po str. lewej: wady zastawki mitralnej

Dołek jarzmowy: tętniak aorty (część wstępująca), niedomykalność aortalna,

Dołek sercowy: rozstrzeń i przerost prawej komory, rozedma(obniżenie przepony)

Tętnienie prawego przedsionka: rozstrzeń pr. przedsionka (w niedomykalności trójdzielnej)

Objaw Olivera-Cardellego – obniżanie się i tętnienie krtani równocześnie ze skurczami serca, przyczyną – tętniak aorty, niedomykalność aortalna, guz śródpiersia.

Opukiwanie:

Granice stłumienia bezwzględnego:

Prawa: lewy brzeg mostka, górna: IV chrząstka żebrowa, lewa: wypukły łuk od IV ch. żebr. w linii most-kowej do V przestrzeni m/żebrowej w linii środkowooboj.

Granice stłumienia wzgędnego:

prawa: nieco na zewnątrz od prawego brzegu mostka, górna: III p. m/żebrowa, lewa: 1 cm do wewn. Od linii środkowooboj.

Zmiany stłumienia:

Zmniejszenie: rozedma, odma opłucnowa i osierdziowa

Powiększenie: na lewo: rozstrzeń lewej lub prawej komory, płyn w osierdziu(duża ilość), zrosty opłucnowe i zwłóknienie płuca po stronie lewej, odma i płyn w opłucnej po prawej stronie, na prawo: rozstrzeń prawego prawego przedsionka i duża rozstrzeń prawej komory, zrosty opłucnowe i zwłóknienie płuca po stronie prawej, odma i płyn w opłucnej po lewej stronie, ku górze: wzdęcie, wodobrzusze, guzy jamy brzusznej, niewielka ilość płynu w osierdziu, ku dołowi: rozedma, odma, duża ilość płynu w osier-dziu.

Osłuchiwanie:

Tony:

Ton I: ton zamknięcia zastawek przedsionkowo-komorowych jako skutek wysokiego ciśnienia w komorach. Ton ten jest cichy i długi, najlepiej słyszalny nad koniuszkiem. Wzmożenie: wysiłek fiz., emo-cje, osoby szczupłe, nacieki i zwłóknienie płuca, przerost serca, nadciśnienie, zwężenie zast. mitralnej (małego lub średniego stopnia). Osłabienie: otyłość, obrzęki, rozedma, płyn w osierdziu, zmniejszony rzut serca: niewydolność krążenia, zatrucia, zakażenia.

Ton II: ton zamknięcia zastawek aorty i tętnicy płucnej prze cofającą się krew (ciśnienie w tętnicach wyższe niż w komorach). Jest krótki i głośny, najlepiej słyszalny w II p. m/żebrowej po stronie lewej oraz

prawej. Fizjologicznie rozdwojony na wdechu. Wzmożenie: wysiłek fiz., emocje, osoby szczupłe, nacieki i zwłóknienie płuca, przerost serca oraz nad aortą gdy: nadciśnienie tęt., miażdżyca aorty, koarktacja aorty, wady aortalne. Nad t. płucną: nadciśnienie płucne, przeciek z lewa na prawo. Osłabienie: otyłość, obrzęki, rozedma, płyn w osierdziu, zmniejszony rzut serca: niewydolność krążenia, zatrucia, zakażenia, duże zwężenie zast. aorty lub t. płucnej.

Ton III: Ton szybkiego napełniania komór krwią. Fizjologiczny u dzieci i u młodych po wysiłku fiz, najlepiej słyszalny w III p. m/żebrowej po str. lewej. U dorosłych patologia – cwał komorowy – świadczy o przeciążeniu rozkurczowym komór. Występuje w niewydolności serca, ch.n.s, nadciśnieniu, kardiomio-patiach, niedomykalności zast. przedsionkowo-komorowych, przeciekach z lewa na prawo.

Ton IV: in. cwał przedsionkowy. Ton dodatkowego napełniania komór krwią wskutek skurczu przedsion-ków. Świadczy o skurczowym przeciążeniu komór, najlepiej słyszalny nad koniuszkiem. Występuje w nadciśnieniu tęt., nadciśnieniu płucnym, zwężeniu zastawek aorty lub t. płucnej oraz przy uszkodzeniu serca w przebiegu zawału serca lub kardiomapatii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majka
Administrator



Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 12:00, 21 Sty 2010    Temat postu: Choroby serca/ objawy zgłaszane

Najczęstsze objawy chorób serca u psów

Opracowany przez portal VET serwis

VETserwis -- Największy polski portal weterynaryjny!
Choroby serca są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów, zarówno tych w starszym wieku jak i szczeniąt. Jednym z najważniejszych objawów nieprawidłowego funkcjonowania serca jest kaszel.

Choroby serca zdarzają się u psów w każdym wieku, jednak najczęściej obserwujemy je u:

* psów bardzo młodych (w wieku 3-24 miesięcy), u których występują wrodzone wady serca. Dotyczą one najczęściej dużych i olbrzymich ras np. owczarków niemieckich, labradorów, golden retriverów, nowofunlandów, dogów niemieckich, bernardynów, berneńskich psów pasterskich i innych.
* psów w średnim wieku (4-8 lat), chorujących na kardiomiopatię, która występuje przede wszystkim u dobermanów, bokserów, bernardynów i dogów niemieckich.
* psów małych ras w wieku 8-10 lat, u których najczęsta jest niedomykalność zastawki serca.

CO OBSERWUJE WŁAŚCICIEL?

Pierwsze symptomy chorób serca są najczęściej mało charakterystyczne. Pies częściej leży i śpi, jest mniej aktywny, niezbyt chętnie bawi się, czasem można także zauważyć zmienny apetyt, powolne chudnięcie. U starszych psów jest to często mylone z objawami starości i rzadko stanowi powód do wizyty u lekarza weterynarii.

Potem pojawia się najważniejszy i najczęstszy objaw chorób serca - kaszel. Wynika on z gromadzenia się na terenie płuc i oskrzeli płynu. Kaszel jest początkowo sporadyczny, pojawia się albo po wysiłku albo w czasie podniecenia np. kiedy pies wita właściciela, cieszy się z nagrody itp. i szybko ustępuje. Wraz z rozwojem choroby każdy wysiłek np. bieg, wejście po schodach kończy się uporczywym, męczącym kaszlem, dyszeniem, łapaniem powietrza. Pies jest bardzo zmęczony i bardzo długo uspokaja się. Zdarza się także, że w trakcie wysiłku pies nagle upada i traci przytomność.

Innym symptomem może być powiększenie zarysu brzucha, które wynika z wodobrzusza oraz obrzęki kończyn. Obecność płynu w jamie brzusznej może także doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego - biegunki, wymiotów i braku apetytu. U psów z wodobrzuszem bardzo często występuje także szybkie chudnięcie oraz zaniki mięśni.

Natomiast szczenięta z wrodzonymi chorobami serca rodzą się najczęściej zupełnie normalne, prawidłowo rozwijają się i przez pierwsze tygodnie życia nic nie wskazuje na istnienie wady serca.
Zdarzają się także szczenięta, które od początku wykazują niepokojące objawy - są mniejsze niż ich rówieśnicy z miotu, wolniej rosną i wolniej przybierają na wadze. Bardzo dużo śpią, niechętnie bawią się, nawet niewielki wysiłek bardzo szybko je męczy.

Objawem, który może towarzyszyć wszystkim chorobom serca jest utrata przytomności, która zdarza się nawet u 3 miesięcznych szczeniąt. Przeważnie jest ona związana z wysiłkiem np. biegnący pies nagle upada i leży nieprzytomny. Często wygląda to tak, jakby pies po prostu potknął się i podczas upadku uderzył się w głowę i stracił przytomność. Po kilku minutach zwierzę wstaje i zachowuje się zupełnie normalnie.

Bardzo groźnym objawem zaawansowanej choroby serca jest obrzęk płuc czyli nagłe pogorszenie stanu psa związane z obecnością dużej ilości płynu w oskrzelach i płucach. Jego objawy to bardzo silny, wilgotny kaszel, silna duszność - pies stoi lub siedzi z szeroko rozstawionymi przednimi kończynami i wyciągniętą do przodu szyją, szybko oddycha, ma otwarty pysk i siny język, wyraźnie widoczne są ruchy klatki piersiowej i mięśni brzucha. Czasami dochodzi do utraty przytomności.
Jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej, intensywnej opieki weterynaryjnej.
JAKIE BADANIA POMAGAJĄ WYKRYĆ CHOROBY SERCA?

Bardzo często podejrzenie występowanie jakiejś wady serca pojawia się po raz pierwszy podczas osłuchiwania klatki piersiowej, które jest częścią rutynowego badania klinicznego np. przed szczepieniem. Dotyczy to zwłaszcza schorzeń, przy których słyszalny jest bardzo wyraźny szmer - przede wszystkim chorób zastawek ale także wrodzonych wad serca. Skłania to lekarza do skierowania psa na konsultację kardiologiczną.
W celu potwierdzenia istnienia choroby serca lekarz kardiolog wykonuje pełne badanie kardiologiczne, zdjęcie RTG, zapis EKG oraz badanie echokardiograficzne. W wielu wypadkach zdiagnozowanie choroby jest możliwe dopiero przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych metod np. cewnikowania serca czy angiografii.
W badaniu kardiologicznym można stwierdzić szmer podczas osłuchiwania serca, a na terenie płuc mogą być słyszalne szmery i trzaski wskazujące na obecność w nich płynu. Poprzez osłuchiwanie i opukiwanie klatki piersiowej kardiolog może także stwierdzić powiększenie serca.
Opukując i badając palpacyjnie jamę brzuszną wykrywamy ew. obecność płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze). Natomiast badanie jakości tętna oraz tzw. czasu włośniczkowego pozwoli na określenie stopnia zaawansowania niewydolności krążenia.
Zdjęcie RTG pozwala na ocenę wielkości serca oraz zaburzeń w krążeniu płucnym. Na zdjęciu może być widoczne powiększenie całego serca lub jego części np. lewego przedsionka, możliwe jest także wykrycie obecności płynu w oskrzelach, płucach czy na terenie klatki piersiowej.
Zapis elektrokardiograficzny wykrywa przeciążenie serca, dostarcza kardiologowi informacji o występowaniu ew. arytmii, tzw. bloków serca, stopniu niedotlenienia serca. Pozwala także na dobranie odpowiedniej terapii farmakologicznej.
Echokardiografia pokazuje nam wygląd serca - poszczególnych komór, przedsionków i zastawek i umożliwia obejrzenie poszczególnych części serca w czasie jego pracy. Kardiolog dokonuje również dokładnych pomiarów grubości ściany serca, wielkości komór i przedsionków. Jest to bardzo precyzyjne badanie, wskazane praktycznie w przypadku każdej choroby serca. Niestety, w Polsce jest ono dostępne jedynie w kilku klinikach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.vettech.fora.pl Strona Główna -> Bank wiedzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin